Integracja w zespole

18 lutego 2020

Integracja i współpraca międzyludzka od zawsze była obecna w rozwijających się społeczeństwach. Każda forma współpracy, wzajemnego poznawania siebie i swoich potrzeb prowadziła do znakomitych rezultatów. Patrząc bardziej przyziemnie, każdy z nas przeszedł drogę integracji poprzez rozwój osobowościowy, najpierw w latach wczesnoszkolnych, później w szkole średniej, poprzez studia i w końcu pracę zawodową. Relacje, które kształtujemy z rówieśnikami w szkole czy też spotykając się z kolegami z klasy po lekcjach, mogą przynieść w dorosłym życiu wiele korzyści. Takie znajomości, przyjaźnie, potrafią trwać długimi latami, przez cały ten okres rozwijając się i procentując.

Nie inaczej ma się sprawa, jeżeli zajrzymy na płaszczyznę budowania więzi na etapie studiów wyższych. Znajomości przez nas zawierane, choć częstokroć mają już odmienny charakter, są również bardzo wartościowe. Różnica w takich relacjach to oczywiście fakt, że osoby które poznajemy są już ukształtowane myślowo i skoncentrowane na zagadnieniach, które dotyczą też naszych zainteresowań. Wspólne studiowanie integruje zatem zarówno na poziomie więzi emocjonalnych, jak i myślowych. Wraz z nowymi znajomymi, odnaleźć możemy bowiem wspólne pasje, które pchają nas w tym samym kierunku. Dlatego dobra konsolidacja zarówno z kolegami ze szkolnej ławki, jak i z przyjaciółmi z czasów studenckich, przynosi owoce w późniejszej pracy zawodowej.

A w niej również, a może i przede wszystkim, integracja odgrywa ogromne znaczenie. Wspólna praca w firmowym zespole wymaga dobrej komunikacji pomiędzy różnymi osobami. Dlatego tak ważne jest, by relacje w zespole osób były jak najlepsze. Gdy atmosfera w firmie jest dobra, gdy dogadujemy się ze współpracownikami, każdy kolejny dzień spędzony w pracy może przynieść wiele nowych korzyści. Przede wszystkim budząc się rano, nie wstajemy pełni pesymistycznych myśli, które spychają nas ze ścieżki zdrowego rozwoju. Budując dobre relacje z kolegami po fachu jesteśmy zmotywowani do tego, aby osiągać coraz lepsze rezultaty. Tworzenie dobrze współpracującego zespołu w firmie poprzez wytworzenie więzi pomiędzy pracownikami, może przynieść lepsze efekty niż współpraca najlepiej nawet wyszkolonych specjalistów w danej dziedzinie, którzy swojego kolegę widzą jedynie znad nieopodal ustawionego monitora. Nie należy zapominać, że na sukces danego zespołu - poza oczywistymi czynnikami, jak odpowiednie kompetencje - wpływ ma harmonizacja jego członków.

Widzimy zatem jak ważną rolę, zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym odgrywa komunikacja i wzajemne poznawanie osób, które nas otaczają. Dzięki integracji w zespole, jesteśmy w stanie osiągnąć o wiele więcej niż sami początkowo zakładaliśmy.


Przeczytaj również

closephone-square linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram